Kościół Przemienienia Pańskiego w Katowicach

O mnie - Smaczne, zdrowe... wyroby domowe

Temat: Objazd naukowy: Lwów i okolice [21-26 V 2007]
Program

Dzień I: poniedziałek (21 V)
-wyjazd z Katowic
-przekroczenie granicy
-dojazd do Lwowa
-rozlokowanie po miejscach noclegowych
-wieczorem spacer po mieście (pierwszy kontakt ze Lwowem)

Dzień II: wtorek (22 V) +pilot
-trasa objazdowa: Żółkiew (x. Bazyli Pawelko), cmentarz Łyczakowski, cmentarz Orląt, cmentarz Powstańców.
-zwiedzanie: wysoki zamek, kopiec Unii Lubelskiej, Rynek, ratusz, katedra łacińska, klasztor bernardynów, kaplica Boimów, kościół dominikanów, kościół jezuitów, cerkiew Przemienienia Pańskiego, zaułek ormiański, katedra ormiańska, zespół Cerkwi Uspieńskiej (Wołoskiej), klasztor bernardynów, Baszta Prochowa, Arsenał Królewski, Arsenał Miejski, Wały Gubernatorskie, Wały Hetmańskie, opera

Dzień III: środa (22 V) +pilot
-trasa objazdowa (Zlota Podkowa): Żółkiew, Olesko, Podhorce, Złoczów
-wieczorem wyjście do opery

Dzień IV: czwartek (23 V)
-zwiedzanie: Uniwersytet, kościół św. Marii Magdaleny, Politechnika, kościół św. Elżbiety, Cerkiew św. Jura, Ossolineum, Park Kilińskiego (Stryjski Park)

Dzień V: piątek (24 V)
-zwiedzanie: ikonostas w cerkwii św. Paraskewii (Piatnyci)
-muzea: Muzeum Narodowe (zbiór ikon), Lwowska Galeria Sztuki (malarstwo zachodnioeuropejskie), Muzeum Jana Jerzego Pindla

Dzień VI: sobota (25 V)
-wyjazd ze Lwowa
-przekroczenie granicy
-zwiedzanie: Łańcut lub Przemyśl (do wyboru)
-powrót do Katowic
Źródło: equipa.fora.pl/a/a,21.htmlTemat: Diakonia Ewangelizacji
Pięknie się stało, że dzisiaj był dzień świadectwa na naszej oazie. Dzięki temu nabraliście przekonania, że można się dzielić, że warto się dzielić, i że jest to potrzebne nie tylko słuchaczowi, odbiorcy ale i samemu sobie. Z racji tego, że za niedługo nadejdzie czas ewangelizacji w gimnazjum potrzebuję Waszej pomocy. Chciałabym żebyśmy poszli do gimnazjum i jakkolwiek "poewangelizowali". Czy to przez śpiewanie piosenek, czy też przez opowiadanie o tym czego Pan dokonał w naszym życiu (niekoniecznie podczas tegorocznych rekolekcji), czy też przez przedstawienie scenki, mówienie paru zdań o Bogu, czy przez modlitwę, obecność, grę, itd....
Proszę Was o to byście dali mi znać czy chcecie iść do gimnazjalistów, czy chcecie włączyć się w tą akcję. Naprawdę wszyscy są mile widziani... niezależnie od kondycji i możliwości. Nad kondycją duchową wystarczy ciut popracować, a zadanie podczas spotkania z młodymi odpowiednio dobrać. Czekam na informacje zwrotną. Rozprzestrzeniajcie to po naszej oazie. Napiszcie w jakich dniach i godzinach mogłabym liczyć na Wasza pomoc. I to jak najszybciej.
I jeszcze druga sprawa związana z ewangelizacyjną tematyką. Ale wyłącznie dla ludzi po pierwszym stopniu. Mianowicie chodzi o waszą działalność czy też obecność na Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji. Potrzebujemy młodej, nowej krwi. Spotkania są raz w miesiącu zazwyczaj w drugi wtorek miesiąca w Katowicach w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach (tam gdzie kiedyś był ks. Zenek). Zaczynamy o 17:30 kończymy około 20:00. To niewiele czasu patrząc przez perspektywę miesiąca. Zazwyczaj omawiamy to co było, potem jest tematyczne spotkanie lub konkretne rzeczy które trzeba zrobić lub się nauczyć, a na koniec informacje o tym co przed nami. Najbliższe spotkanie (w najbliższy wtorek)zaczynamy w salkach pod kościołem, potem msza z parafianami i być może jakaś wyżerka znów w salkach. Warto przyjechać, zobaczyć ludzi, zobaczyć z czym się to wszystko je i zadecydować (może nie koniecznie po pierwszym spotkaniu bo mało będzie się działo) czy chce się w to dalej wchodzić.
Również w tej sprawie proszę o kontakt ze mną. Możemy jechać razem - warto!
Źródło: karolinaoaza.fora.pl/a/a,198.html


Temat: 11 marca - Dzień Wspólnoty (Brynów)

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Serdecznie zapraszamy Was na Wielkopostny Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który odbędzie się w niedzielę 11 marca w parafii Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach- Brynowie.


Plan Dnia Wspólnoty

14.00 – Zawiązanie wspólnoty, zapalenie świecy, modlitwa do Ducha Świętego (aula)
14.30 – Spotkania w grupach
15.30 – Gorzkie żale (w kościele)
16.00 – EUCHARYSTIA
17.00 – Agapa


Odpowiedzialni za posługi na Eucharystii

Służba liturgiczna → Artur Stuchlik
Liturgia Słowa Bożego → Państwo Maria i Waldemar Stuchlikowie
Modlitwa wiernych, komentarze, dary ofiarne → Agata Fugiel
Oprawa muzyczna → Przemysław Bratkowski, Anna Libera

Wszystkich chętnych do włączenia się w przygotowanie i animowanie muzycznej strony Dnia Wspólnoty gorąco zapraszamy na próbę, która odbędzie się 7 marca 2007 r. (środa) o godzinie 19.00 w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach, oraz 11 marca 2007 r. (niedziela) o godzinie 13.00 w parafii Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach-Brynowie.
Zapraszamy do koncelebry kapłanów – proboszczów, moderatorów i opiekunów wspólnot oazowych (prosimy o zabranie alby i stuły). Szczególne zaproszenie kierujemy do Wspólnot Domowego Kościoła, które mamy nadzieję, zechcą być z nami w tym dniu. Wasza obecność będzie wyraźnym znakiem jedności i świadectwem trwania w charyzmacie Ruchu Światło-Życie.
Tradycyjnie prosimy o przyniesienie darów na wspólne świętowanie przy stole. Pragniemy, aby ten czas był dla nas wszystkich okazją do dzielenia się radością we wspólnocie żywego Kościoła.
Polecamy Wasze wszystkie intencje dobremu Bogu i liczymy na Waszą obecność.


moderator rejonowy moderatorka rejonowa
ks. Zenon Bonecki Renata Katarzyna Cogiel


Źródło: piotrpawel.fora.pl/a/a,67.html


Temat: Jerzy Duda-Gracz nie żyje
Rok 2004 dalej zbiera swoje żniwa wśród znanych osobistości...


Prof. Jerzy Duda Gracz - polski malarz, rysownik, scenograf i pedagog zmarł w piątek wieczorem w Łagowie (Lubuskie), podczas pleneru malarskiego. Miał 63 lata.

Urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie. Studiował na ASP w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1968 r. W latach 1976-1982 był wykładowcą tej uczelni. Wykładał także w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie i na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Jest określany jako "wnikliwy satyryk" o ostrym programie publicystyczno-moralizatorskim. Tworzył sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jest autorem wielu cyklów malarskich. Są to m.in. "Motywy i Portrety Polskie" (1968-1979 r.), "Motywy, Tańce, Dialogi Polskie" (1980-1983 r.), "Obrazy Jurajskie" (1984-1986). Największe realizacje artysty to: "Przemienienie" - plafon w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Toporowie z 1995 r.; "Golgota Jasnogórska" w klasztorze o.o. paulinów w Częstochowie (2000/2001 r.)

Brał udział w ok. 200 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w: Berlinie, Londynie, Budapeszcie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Monachium, Lipsku, Nowym Jorku. Swoje prace wystawiał także na ponad 300 zbiorowych wystawach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych, m.in. w: Tokio, Sztokholmie, Hamburgu, Ostrawie, Londynie.

Najbardziej znane jego prace, to m.in.: "Pamięci ojca" (1970), "List na zachód" (1973), "Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha" (1977), "Kalendarz polski" (1981), "Wigilia" (1981). Stworzył wiele autoportretów oraz portretów, m.in. Jerzego Waldorffa i Kazimierza Rudzkiego.

Kiedyś powiedział, że "maluje świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów - tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem".

Od 1999 r. Duda-Gracz pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. To bezprecedensowe w skali światowej przedsięwzięcie artystyczne pt.: "Chopinowi", składa się z ok. 280 dzieł akwarelowych ("Etiudy", "Preludia", "Pieśni") oraz olejnych (wszystkie pozostałe formy malarskie).

W 2001 r. w Galerii Pałacu Prezydenckiego otwarta została wystawa pt. "Jerzy Duda-Gracz - Wiosna". Była to monograficzna prezentacja kilkudziesięciu eksponatów powstałych wiosną 2000 roku.

Oprócz malarstwa artysta zajmował się także projektowaniem scenografii oraz rysunkiem satyrycznym. Był laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida, Honorowej Nagrody Literacko-artystycznej "Metafory" im. K. Janickiego. Odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Komandorskim.


Źródło:
http://info.onet.pl/1005492,11,item.html

Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=49075


Temat: VI Wakacyjny Rajd Pieszy - Dolina rzeki San
VI Wakacyjny Rajd Pieszy 2009
"Dolina rzeki San"

Termin: 23-28 lipca 2009
Forma: Rajd pieszy z namiotami wzdłuż doliny rzeki San


Program rajdu:

Przejazd pociągiem z Katowic do Przemyśla
Krzywcza
- barokowy kościół Nawiedzenia NMP (XVII w., przebudowany 1760). Murowana dzwonnica (XVIII w.).
- cerkiew greckokatolicka (1911)
- zespół dworski: dwór (XIX/XX w.), park krajobrazowy (XVIII-XIX w.)
Reczpol
- Kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1879, przebudowana 1971)

Korytniki
- dwór z parkiem
- cerkiew św. Dymitra - murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1886 w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Do parafii należała również filialna cerkiew w Krasicach, a sama parafia do dekanatu niżankowskiego, a od 1895 do dekanatu przemyskiego
- cmentarz żołnierski z I wojny światowej
- kopiec o wysokości ok. 5 m, otoczony starymi lipami, cmentarz choleryczny

Krasiczyn
- Zamek - jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce. Zbudowany na przeł. XVI/XVII w. przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe Zamku zdobione piękną ażurową attyką. W narożach cztery okrągłe baszty.
- kościół parafialny św. Marcina z XVII w.
- cmentarz żydowski

Dolna Dybawka
- Bunkry Linii Mołotowa - pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. W Przemyskim Rejonie Umocnionym zbudowano ponad 100 obiektów obronnych, wiele nie ukończono.

Kruhel Wielki
- drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (I poł. XVII)

Przemyśl
- katedra rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela
- Zamek Kazimierzowski
- gmach Dworca Głównego PKP - jedna z największych i najważniejszych stacji kolejowych w województwie podkarpackim
- Pałac Biskupów Greckokatolickich w Przemyślu 1898-1900
- gmachy Urzędu Miejskiego i Urzędu Wojewódzkiego
- sobór św. Jana Chrzciciela
- cerkiew Prawosławna Zaśnięcia najświętszej Maryi Panny
- zabytkowa zabudowa Rynku
- kościół pw. św. Marii Magdaleny (oo. Franciszkanie)
- kościół pw. św. Teresy (oo. Karmelici)
- Kościół św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu
- kościół Świętej Trójcy (ss. Benedyktynki)
- klasztor i kościół ss. Karmelitanek Bosych
- budynek dawnego klasztoru Dominikanów
- dworek Stanisława Orzechowskiego
- Wieża Zegarowa – Muzeum Dzwonów i Fajek
- mury obronne
- Dom Robotniczy 1911-1913 Pierwszy w Galicji ośrodek kultury robotniczej
- Pałac Lubomirskich - zespół pałacowy i folwarczny, wybud. 1885–1887 na polecenie ks. Hieronima Adama Lubomirskiego, wg projektu Maksymiliana Nitscha.
- Twierdza Przemyśl - potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 i trzecia co do wielkości twierdza (po Antwerpii i Verdun)
- synagogi w Przemyślu: Nowa, Zasańska, Najstarsza, Stara, Tempel
- cmentarz żydowski – założony w XIX wieku

Opcje z dojazdem z Przemyśla (do wyboru):
- Posada Rybotycka: Cerkiew obronna
- Kalwaria Pacławska: Zabudowa drewniana, kościół. zespół kalwaryjski


Koszty

Noclegi:
- darmo (śpimy na dziko),
- jeden nocleg w Schronisku Młodzieżowym w Przemyślu
Wyżywienie:
- we własnym zakresie zakupić zupki błyskawiczne, produkty do gotowania itp.
- dysponujemy dwoma kuchenkami benzynowymi
Przejazdy:
- kolej: przejazd w jedną stronę = 56,00 zł (normalny)
- autobusy: na miejscu w razie potrzeby krótkie odległości


Informator podręczny

Zabrać:
- śpiwór
- karimatę
- okrycie przeciwdeszczowe
- obuwie zmienne
- latarkę
- nakrycie głowy
- kubek (najlepiej aluminiowy) i sztućce (łyżka, nóż)
Zapewniamy:
- miejsce w namiocie
- przenośną kuchenkę
- wspaniałe wspomnienia
- wieczory przy ognisku i gitarze
Źródło: equipa.fora.pl/a/a,91.html
 

Powered by WordPress dla [O mnie - Smaczne, zdrowe... wyroby domowe]. Design by Free WordPress Themes.